Počet výsledků: 184

Otevřít filtraci

Blokátory receptorů pro angiotenzin II, sartany neboli ARB (zkratka pochází z anglického názvu angiotensin II receptor blockers) jsou léky, které se používají při léčbě hypertenze a srdečního selhání. Lékař je může předepsat i pacientům s chronickým onemocněním ledvin nebo těm, kteří prodělali infarkt myokardu. Mezi ARB se řadí např. valsartan, losartan či kandesartan (a řada dalších léčiv, jejichž název končí na „-sartan“). Viz také receptor, angiotenzin II.

Angiotenzin II je hormon, který hraje významnou roli v regulaci krevního tlaku a vodní a elektrolytové rovnováhy. Angiotenzin II vzniká působením angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE) z angiotenzinu I a je důležitou součástí renin-angiotenzin-aldosteronového systému (RAAS). Angiotenzin II má vazokonstrikční účinky, podporuje produkci aldosteronu a stimuluje (povzbuzuje) sympatický nervový systém. Angiotenzin II se řadí mezi peptidové hormony. Viz také angiotenzin.

Receptor pro epidermální růstový faktor neboli EGFR (zkratka pochází z anglického názvu epidermal growth factor receptor) je protein (receptor), který se nachází na povrchu některých typů buněk a na který se váže látka označovaná jako epidermální růstový faktor (ligand). EGFR přijímá signály k růstu a přenáší je dovnitř buňky. Jinými slovy, signalizace zprostředkovaná EGFR podporuje růst a dělení buněk. Někdy mutace v genu pro EGFR způsobí, že EGFR se v některých typech nádorových buněk tvoří ve větším množství, než je obvyklé. To vede k rychlejšímu dělení nádorových buněk. V léčbě některých typů zhoubných nádorů se používají léky, které blokují EGFR, např. cetuximab a panitumumab. Viz také receptor.

Beta-blokátory neboli antagonisté beta-adrenergních receptorů představují skupinu léků, které mj. zpomalují srdeční frekvenci a sílu kontrakce (stahu) srdečního svalu. Používají se nejčastěji při léčbě srdečních arytmií, a také u pacientů, kteří již prodělali infarkt myokardu (jako sekundární prevence dalšího infarktu myokardu). Lékař může beta-blokátor předepsat rovněž při léčbě hypertenze. Viz také alfa-blokátory.

Alfa-blokátory neboli antagonisté alfa-adrenergních receptorů představují skupinu léků, které blokují účinek noradrenalinu a způsobují rozšiřování (vazodilataci) krevních cév. Alfa-blokátory bývají předepisovány při léčbě některých potíží, jako je například hypertenze, Raynaudův syndrom, zvětšená prostata či erektilní dysfunkce. Viz také beta-blokátory.

Imunopatologická reakce II. typu je jiný název pro alergickou reakci cytotoxického typu.

Imunopatologická reakce III. typu je jiný název pro alergickou reakci imunokomplexového typu.

Angiotenzin-konvertující enzym 2 neboli ACE2 (zkratka pochází z anglického názvu angiotensin-converting enzyme 2) je enzym, který se nachází na povrchu buněk v plicích, tepnách, srdci, ledvinách a střevech. ACE2 snižuje krevní tlak, neboť rozkládá oligopeptid označovaný jako angiotenzin II (který má vazokonstrikční účinky) na kratší oligopeptid, označovaný jako angiotenzin(1-7) (ten má naopak vazodilatační účinky). ACE2 tak působí proti účinku ACE, který naopak krevní tlak zvyšuje. V roce 2020 se ukázalo, že ACE2 je rovněž receptorem pro některé koronaviry – mezi nimi i SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Viz také angiotenzin, angiotenzin-konvertující enzym.

Renin-angiotenzin-aldosteronový systém neboli RAAS (zkratka pochází z anglického názvu renin-angiotensin-aldosterone system) reguluje vodní a elektrolytovou rovnováhu, a proto má rozhodující vliv na krevní tlak. Jak již z názvu vyplývá, na fungování RAAS se podílejí renin, angiotenzin a aldosteron. Schéma RAAS je zjednodušeně znázorněno v následujícím obrázku. Obrázek: Zjednodušené schéma renin-angiotenzin-aldosteronového systému. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také renin, angiotenzin, aldosteron.

Angiotenzin I je prohormon, který hraje významnou roli v regulaci krevního tlaku a vodní a elektrolytové rovnováhy. Angiotenzin I vzniká působením reninu z angiotenzinogenu a je důležitou součástí renin-angiotenzin-aldosteronového systému (RAAS). Působením angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE) z něj pak vzniká angiotenzin II. Viz také angiotenzin.

Zobrazeno 1 až 10 z 184

Počet výsledků